O našich štvornohých miláčikoch je všeobecne známe, že majú geniálne pachové senzory. Ich čuchové orgány sú absolútne neporovnateľné s tými človečími. Tak prečo to nevyužiť vo vzájomný prospech?
Okrem špeciálne vycvičených pomocníkov polície či záchranárov na hľadanie drog, výbušnín a osôb sú rôzne ďalšie kategórie, ako nám znamenitý čuch psíkov dokáže šikovne pomôcť. Už od narodenia sa naši chlpáči riadia práve čuchom. Dvojdňové ešte hluché a slepé šteniatka hľadajú iba po pachu bradavku s mliekom. A výraz nosework je odvodený práve z ich výnimočných schopností.
Hovoríme teda o pomerne novej výnimočnej psej disciplíne, ktorá vychádza z ich najprirodzenejších pudov. Pes a jeho psovod hľadajú špecifické pachy látok (tabak, zbrane a peniaze – bankovky aj mince) v podobných situáciách ako profi tímy záchranárov a polície. Každý psovod si zvolí jeden druh z pachov a postupne učí psa základom označovania a vyhľadávania. Na rozdiel od záchranárskych disciplín, pri nosework profesional sa hľadajú neprirodzené pachy pre psy a preto ide o spojenie ich prirodzených schopností s tými naučenými. Z interiéru sa postupne prechádza do vonkajšieho prostredia, aby bol psík schopný vyhľadávať v praxi.
Hlavnou myšlienkou je propagácia používania pozitívneho prístupu k tréningu psov, zábava a využitie ich schopností. Táto disciplína tiež učí psíka samostatnosti, schopnosti filtrovať strachové reakcie a cibrí mu prirodzené sebavedomie. Zúčastniť sa môže psík, ktorý disponuje istou dávkou motivácie, ktorý nie je reaktívny na podlahy (nevadia mu rôzne povrchy) a ktorý sa dokáže adaptovať na prácu v odlišných prostrediach. Trénovať je možné už od útleho veku chlpáča, prakticky odkedy šteniatko naviaže prvé komunikačné zručnosti. Horná veková hranica nie je, pokiaľ má psík chuť učiť sa aj v staršom veku, nevidíme žiadnu prekážku. 🙂
Zvyčajne platí, že iba dobrý tím má aj pôsobivé výsledky pri noseworku. Takto si viete overiť, ako zdatní ste pri profesionálnej kooperácii s vlastnými psíkmi, plus zažijete pocity, aké zažívajú profíci pri akcii.
U nás v K-9 sme sa rozhodli zorganizovať seminár nosework pod našou taktovkou. 1.-3.3.2019 to v priestoroch Športového klubu policajtov K-9 vyzeralo pracovne / policajne. Zamerali sme sa na vyhľadávanie profesionálnych pachov (peniaze, tabak, zbrane) a praktickú kynológiu. Seminár bol určený pre všetkých začiatočníkov v oblasti pachových prác + pre psíkov cvičených najmä pozitívnymi metódami.
A ako to prebiehalo? Seminár sme začali teoretickou prípravou na pochopenie pachového sveta a ako ho psy vnímajú. Druhý deň bol o komunikácii so psom. Snažili sme sa docieliť maximálne sústredenie psa na majiteľa a vzájomnú fungujúcu spoluprácu. Tiež sme začali s jednotlivými technikami pre nácvik označovania konkrétnych pachov, zahrali sme sa rôzne pachové hry, kde psy hľadali pamlsky. Tretí deň bol praktický – odkladaný pach v priestore sa psy učili označovať na krátke vzdialenosti. Všetci účastníci dostali po ukončení kurzu diplom – nosework profesional I – prvá časť. Na akcii sme mali bohaté zastúpenie plemien ako peruánsky naháč, nemecký ovčiak, bradáč, kríženec, labrador, kavaliér, cairn teriér. V rámci motivácie sme pre účastníkov semináru demonštrovali prácu s našimi vycvičenými psíkmi aby videli, ako vyzerajú jednotlivé vyhľadávania a na aký level sa dajú zručnosti dopracovať.
Inštruktorom nebol nikto iný ako náš policajný inštruktor (v zálohe) Mgr. Ján Löw. Jeho odborom sú práve pachové práce so zbraňami, drogami a výbušninami a ešte jedna špecialita, ktorou sa preslávil – vyhľadávanie ploštíc posteľných za pomoci špeciálne vycvičených psov. Profesionálnej kynológii sa venuje už vyše 28 rokov a stihol zožať mnoho úspechov počas jeho kariéry vďaka inovatívnym postupom. Ako pomocné inštruktorky sa predstavili Bc. Martina Pechová a Ivana Michalová, ktoré sa taktiež aktívne venujú výcviku psov, pachovým prácam v praxi a vyhľadávaniu ploštice posteľnej.
Tešíme sa na vás na ďalších akciách Klubu K-9!